Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bohumínské vlečky

20. 2. 2009

Okolo železniční stanice Bohumín vyrostlo několik průmyslových závodů. Materiál a hotové výrobky byly přiváženy a odváženy, jak jinak než po železnici. Spojení mezi závody a nádražím zajišťovaly koleje závodových vleček.Vlečka je vlastně průmyslová kolej, napojená na železniční síť, která slouží jen k přepravě nákladu. Umožňuje přímou přístavbu vozů z nádraží do podniku a naopak. Tím odpadá zdlouhavá a zbytečně nákladná překládka z vagónu na silniční povoz, doprava do závodu a znovu jeho vykládka. Šetří se čas a zejména finanční náklady, což je oboustranně výhodné.

Živnostníci a velcí průmyslnící záhy zjistili, že je velmi výhodné, postavit továrnu v blízkém okolí nádraží. Bohumínské nádraží je obklopeno průmyslovými podniky ze všech stran, zejména ze strany dnešní ulice Lidická. Některé továrny už dávno ustoupily ze své slávy a nenávratně zmizely a s nimi i jejich vlečkové koleje. Stále je tady ale několik průmyslových podniků, které vlečkové koleje dodnes využívají pro převoz nákladů.

V současné době je nejvíce využívaná vlečka ŽDB, v minulosti docela nedávné i vlečka vedoucí do Bochemie (Lachemy) nebo do Balíren.

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Bohumínské vlečky