Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlečka Bachrach (skladiště)

28. 2. 2009

Magazin des Joh. Heilinger & Comp.Obrazek

Firma Joh. Heilinger & Comp. in Wien (Skladiště Heilinger) provozovala skladiště, které je spíše známo, jako skladiště Bachrák a nachází se naproti správní budovy bývalého Drahstavu (ČD Cargo). Budovy skladišť a obytného domu vedle nadjezdu do železáren jsou také známé velkým nápisem „Internationale“.

Vlečková kolej ke skladištím byla dlouhá asi 70 metrů a končila zhruba v místech dnešního železárenského nadjezdu. Zboží se překládalo z nádražní vlečkové koleje do vozů vlastní úzkorozchodné dráhy, kterými bylo dopraveno do skladištních budov, jak je patrné z výřezu kolejiště stanice Bohumín z roku 1902 (úzkorozchodná dráha ve tvaru připomínajícím písmeno Z).

ObrazekSklady byly později převzaty firmou „Nadel und Effenberger“, která vlastnila skladiště naproti (Local-Magazin). Skladištní budovy stojí dodnes, ale už je nespojuje žádná vlečka. V dobách reálného socialismu zde hospodařil Státní statek Karviná, stavební závod Bohumín. V obytném domě byly kanceláře a hospoda. Část bývalých skladišť provozoval podnik Zelenina Ostrava, který také v blízkosti vystavěl nevzhlednou skladištní budovu.

Původní skladištní budovy jsou dnes v majetku soukromé firmy.