Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlečka Balírny

28. 2. 2009

Oderberger Reis und Mühlenwerke A. G. (zal. 1910)

Obrazek

Továrna na loupání indické rýže byla založena v roce 1910. Všeobecně byla známá jako „Rýžovna“ a postavena byla na pozemcích mezi chemičkou a olejovnou. Od roku 1912 byly v továrně instalovány mlýny na žito a v roce 1914 se začalo s loupáním hrachu. V době války byl dovoz rýže zastaven a tak se továrna zaměřila na mletí žita a pšenice, zpracování prosa, výrobou krup a pohankové krupice.

Po osvobození už závod neprosperoval a tak rozprodal zařízení továrny a z budov se staly sklady. Za socialismu se v bývalé továrně usídlil podnik „Balírny obchodu, n. p. Bohumín“, který se zabýval balením potravin pro maloobchodní síť a vyráběl mimo jiné také oplatkové kournoutky na zmrzlinu. Část budov byla také pronajata podniku „Drobné zboží Olomouc, n. p.“, který měl také skladiště ve dvoře za dnešní Mléčnou jídelnou anebo v Šunychlu.

Vlečková kolej je napojená stejně jako obě vlečkové koleje vedlejších továren na kolej č. 72 (později kolej č. 371) seřaďovacího nádraží a její délka byla v té době 1180 m.

Tak jako Rýžovna po válce se ani Balírny obchodu neudržely po roce 1989 a záhy zkrachovaly. Dnes jsou v areálu soukromé firmy, které i nadále využívají vlečkovou kolej.

Obrazek