Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prezident Edvard Beneš

28. 8. 2009

5.června 1936 projížděl Bohumínem prezident E.Beneš zvláštním vlakem na státní návštěvu do Bukurešti. Protože jel brzy ráno (5:30 – 5:45 hod), žádná sláva se v tento den nekonala. Obrazek

Avšak při svém návratu z oficiální návštěvy Jeho Veličenstva krále Carola  dne 11.června se vracel toutéž cestou, podle kronikáře „…jsa po celé trati obyvatelstvem nadšeně vítán.“ Následně se mu dostalo vřelého uvítání i na slavnostně vyzdobeném bohumínském nádraží.

 Obrazek

Uvítání to bylo jaksepatří veliké – představitelů různých úřadů, „korporací“, školní mládeže i obyčejných občanů bylo tolik, že se nevešli do omezeného prostoru nádražní haly a tedy zaujali místo ve všech přilehlých přednádražích prostorách i podél trati.   

Pan prezident Beneš vyhověl „přednesenému přání přednosty stanice vrchního inspektora státních drah Antonína Hrstky a v pamětní knize se podepsal.“

 Obrazek

 

 

 

 

 

Pozn.:

Podpis se podařilo dochovat a v kopii je čitelný, fotografie však byly v původní kopii Pamětní knihy dopravního úřadu, kterou  mám k dispozici, značně neostré a nekvalitní.

 

Náhledy fotografií ze složky Osobnosti v obrazech