Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslavy Svátku práce

10. 2. 2009

Svátek práce slavilo dělnictvo od roku 1889, kdy byl oficiálně ustanoven na 1.květen. V dobách socialismu patřil tento svátek mezi nejvýznamnější oslavy, kdy se sice nepracovalo, ale pracující se „dobrovolně – povinně“ zúčastňovali prvomájových průvodů a manifestací na náměstích.

Shodou okolností byl 1.květen i dnem, kdy na bohumínské nádraží přijel v roce 1847 první vlak, takže oslavy Svátku práce bývaly každoročně spojeny i s oslavou tohoto výročí, i když ne nijak velkolepou. V prvním poválečném roce to byla oslava spíše konce války než prvomájového svátku. V roce 1947 oslavovali bohumínští železničáři i 100 let od příjezdu prvního vlaku do Bohumína.

ObrazekV letech následujících již byl Svátek práce slaven tradičním prvomájovým průvodem, ve kterém byly neseny transparenty s politickými hesly, vlajky, bohumínští železničáři, v průvodu vždy ve stejnokrojích, prezentovali dosažené úspěchy udělenými Rudými prapory a jinými vyznamenáními, bylo zvykem uvádět informace o dosažených dobrých hospodářských výsledcích nápisy na transparentech a plakátech, které rovněž byly neseny v průvodu. K pochodu vyhrávaly dechové orchestry, bohumínské železničáře v průvodu doprovázel Dechový orchestr železniční stanice. Prvomájové průvody bývaly zakončeny velkou manifestací na náměstí Vítězného února (dnes náměstí T.G.Masaryka).

Po manifestaci bývaly pořádány májové veselice, promenádní koncerty a večer ohňostroje. Svátek práce v této podobě byl naposledy slaven v roce 1989.

 

Náhledy fotografií ze složky První máj