Jdi na obsah Jdi na menu
 


150 let založení stanice

10. 2. 2009

1. – 4. května proběhly oslavy 150.-letého výročí vzniku železnice na Ostravsku.  Oficiální oslavy byly zahájeny jízdou zvláštního protokolárního vlaku, který vyjel v 8 hodin dne 1.května z Přerova.. Do Bohumína vlak dorazil ve 12,30 hodin. Jízda tohoto vlaku byla historickou připomínkou stejné události před 150 lety a stejně jako tehdy přitahovala pozornost široké veřejnosti.

Oslavy této události byly velkolepé od zahájení jízdou již výše zmiňovaného protokolárního vlaku až po závěrečnou přehlídku historický i současných lokomotiv a motorových vozů našich i zahraničních, která dne 4.května oslavy symbolicky zakončila. Po všechny čtyři dny bylo pro návštěvníky přichystáno množství akcí, ve kterých se železnice prezentovala nejširší veřejnosti:

  • Jízdy historických zvláštních vlaků do Ostravy a zpět,Obrazek
  • Jízdy zvláštních vlaků po bývalé KBD i vlečkách OKD,  kam se dnes již veřejnost běžně nedostane,
  • Výstava lokomotiv současných i historických a železničních vozidel v bohumínském i ostravském  depu,
  • Výstava železničních modelářů v kulturním středisku, kde si návštěvníci mohli prohlédnout  modely kolejiště i železničních vozidel,
  • Výstava historických materiálů spojených se vznikem železniční stanice, které byly umístěny na velkoplošných panelech rovněž v kulturním středisku

 

Vyvrcholením oslav se stala „kavalkáda“ lokomotiv parních, motorových i elektrických, motorových vozů a jednotek, která probíhala poslední den oslav v neděli 4.května od 10 do 12 hodin. ObrazekPřehlídku historických vozidel zahájil automobil Tatra, uzpůsobený pro jízdu po kolejích, nesoucí označení DM4-012, který ještě v poválečných letech sloužil k „inspekčním“ jízdám. Celkem se veřejnosti představilo na tři desítky historických i současných lokomotiv, nejen českých, ale i slovenských, polských a rakouských.

 

 

Svým nemalým dílem k úspěšnosti oslav přispěli i provozní zaměstnanci stanice, neboť všechny historické jízdy a další akce probíhaly za plného dopravního provozu. 

Mimo tyto akce, určené pro nejširší veřejnost, došlo také, symbolicky v železniční stanici Bohumín, k podpisu meziresortní dohody náměstky ministrů dopravy České republiky a Polska. K této události byl vypraven z Ostravy zvláštní vlak 1.května  odpoledne, který přivezl obě delegace do Bohumína. Po přivítání hostů zástupci města a vedení železniční stanice došlo k podpisu dohody v kanceláři přednosty stanice.

 

Náhledy fotografií ze složky 150 let stanice